Bóle w kroczu – nadżerka

bolBóle w kroczu. Kończę już 6. miesiąc ciąży i do tej pory czułam się zupełnie dobrze. Ostatnio jednak coraz częściej boli mnie krocze. Czy może to być coś poważnego?
Raczej nie. Najprawdopodobniej opisane przez panią dolegliwości są po prostu wynikiem wysokiego stężenia hormonów ciążowych. Pani stawy i tkanka łączna w tzw. obręczy miednicy ulegają powoli rozluźnieniu. Może to, niestety, powodować przykre bóle w kroczu. Proszę się jednak tym bardzo nie martwić. Jest to zupełnie normalny objaw przygotowywania się organizmu kobiety do narodzin dziecka.

Nadżerka i ciąża. Podczas mojej ostatniej wizyty u ginekologa okazało się, że mam nadżerkę i najprawdopodobniej będę musiała przejść zabieg elektrokoagulacji. Po jakim czasie od tego zabiegu będę już mogła starać się zajść w ciążę?
Szyjka macicy po zabiegu elektrokoagulacji goi się przez okres 3-6 tygodni. Po tym czasie nie ma już żadnych przeciwwskazań do regularnego współżycia seksualnego i starań o dziecko. Oczywiście, zalecałbym po wspomnianym, niezbędnym okresie gojenia zgłosić się na wizytę kontrolną do swojego ginekologa. Po badaniu będzie pani mogła dowiedzieć się, czy stan szyjki macicy jest już odpowiedni do rozpoczęcia ciąży.

Słońce dla rozsądnych. Przed ciążą bardzo lubiłam przebywać na plaży. Czy mogę się także teraz opalać lub korzystać z solarium?
Nie musi pani unikać słońca. Ale odradzam intensywne opalanie się, gdyż powoduje przegrzanie organizmu (dla kobiety w ciąży może być groźne). Proszę pamiętać, że pani skóra jest teraz bardziej wrażliwa na promienie słoneczne, co może powodować powstanie trwałych przebarwień. Zastrzeżenia te dotyczą także opalania się w solarium.