Choroba brudnych rąk

choroba brudnych rakLatem cieszmy się odpoczynkiem i pięknem przyrody. Ale nie zapominajmy o tym, że zabawy na powietrzu – na działce czy na plaży – sprzyjają chorobom „brudnych rąk”.
Maluchy uwielbiają bieganie po lesie. pluskanie się i budowanie zamków z piasku. Dotykają wszystkiego, a potem wkładają do buzi rączki, na których aż roi się od bakterii i zarazków. Warto poznać czyhające na malca niebezpieczeństwa, by wiedzieć, jak go przed nimi ustrzec.

NIECHCIANY GOŚĆ Z PIASKOWNICY
Nawet gdy piasek na plaży lub w piaskownicy na pierwszy rzut oka wydaje się czysty, mogą w nim być jaja i larwy pasożytów (glisty’ psiej i kociej, lamblii, owsików, psiego tasiemca czy pierwotniaka wywołującego toksoplazmozę). Nie znaczy to jednak, że z obawy przed chorobą powinnaś zabronić dziecku zabawy w piasku. Ale zachowaj ostrożność. Wybierz piaskownicę, która robi wrażenie „zadbanej”, położoną w nasłonecznionym miejscu. Jest mniej zanieczyszczona niż te w cieniu, bo słońce zabija bakterie. Nad wodą wybieraj miejsca gdzie nie tworzą się „stojące” jeziorka. Dopilnuj, by malec nie wkładał do buzi rączek i zapiaszczonych zabawek. Zanim dasz mu coś do jedzenia, umyj mu ręce. Nawilżanych chusteczek używaj tylko w sytuacjach awaryjnych, gdy nie ma dostępu do czystej wody.

KĄPIEL W CZYSTEJ WODZIE
Większość maluchów przepada za pluskaniem w wodzie, zwłaszcza w upalny dzień. Ma to swoje zalety: woda chłodzi i hartuje. Ale zanim dziecko wejdzie do jeziora czy rzeki, upewnij się, że nie są zanieczyszczone. Nad morzem korzystaj tylko z miejsc wyznaczonych do kąpieli (listę zamkniętych kąpielisk podają stacje epidemiologiczne). Zanieczyszczona woda może być siedliskiem nie tylko bakterii, pasożytów i grzybów, ale też niektórych wirusów. A kąpiel w skażonej środkami chemicznymi bywa przyczyną alergii, niekiedy zatruć. Niektóre glony też mogą być szkodliwe dla zdrowia, dlatego gdy jest ich w wodzie wyjątkowo dużo, lepiej do niej nie wchodzić. W czasie zabaw dopilnuj, żeby dziecko nie brało do buzi niczego, co uda mu się „wyłowić”, i nie piło wody. Po kąpieli opłucz ciało malucha pod prysznicem.

WAŻNE RADY NA WAKACJE

1 . Myj dziecku rączki po przyjściu z dworu, przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety.

2. Obcinaj mu krótko paznokcie, żeby nie gromadził się pod nimi piasek i ziemia.

3. Zabierz ze sobą na wakacje pościel i ręcznik dla dziecka, aby uniknąć grzybicy.

4. Korzystaj na wyjeździe z prysznica. To bardziej higieniczne. Kąp dziecko w klapkach. Miskę lub wannę przed użyciem wyszoruj środkiem myjąco-dezynfekującym.