Dieta alergicznego niemowlęcia

niemowlakjpgMoja 5-miesięczna córka ma na skórze krostki. Do tej pory karmię ją piersią, ale niedługo wracam do pracy i chciałabym zacząć dawać jej np. kleik ryżowy na mleku dla niemowląt. Czy mogę?

Jeśli dziecko ma alergię, na co mogą wskazywać krostki, lepiej nie ryzykować wprowadzenia do diety zwykłego mleka dla niemowląt. Bezpieczniej jest zacząć od dostępnej w aptece mieszanki mlekozastępczej i karmić nią dziecko do ukończenia pierwszego roku życia. O odpowiedni produkt warto zapytać pediatrę. Może on polecić np. Nutramigen, Bebilon Pepti. Obydwa preparaty są sprzedawane na receptę.

Do mieszanek mlekozastępczych, tak samo jak do mleka dla niemowląt, można dodawać kleik ryżowy lub kaszkę kukurydzianą. Są one bezpieczne dla małych alergików – niezwykle rzadko wywołują uczulenia. Bardzo wartościowym preparatem, który na pewno nie zaszkodzi dziecku, jest także bezmleczna i bezglutenowa kaszka Sinlac.
Jej główne składniki to mąka ryżowa i mączka chleba świętojańskiego, które nie powinny wywołać alergii, nawet u dzieci bardzo skłonnych do uczuleń. Produkt można wprowadzać już od 5. miesiąca życia niemowlęcia.