Dieta spowalnia czas reakcji

Jest to przestroga zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Wielu ekspertów ostrzega przed tzw. efektem jo-jo podczas stosowania diety – tracimy wagę, nabieramy jej znowu, a potem ponownie tracimy. Ten typ zmian, odnoszący się do niektórych osób może w zasadniczy sposób zwiększać ryzyko wystąpienia kilku chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca i choroby serca. W chwili obecnej prowadzone są badania mające związek z inną niedietetyczną przyczyną – z niebezpieczeństwem jazdy. Według badań stosowanie diety i spożywanie mniejszej liczby kalorii spowalnia czas reakcji osób kierujących pojazdami.

Podczas 21-tygodniowego badania u 25 kobiet, które w warunkach laboratoryjnych były na diecie niskokalorycznej, pomiary czasu reakcji wykazały jego spowolnienie aż o 11 procent. Nawet jeśli ta zmiana wydaje się niewielka, może być wystarczająca aby spowodować wypadek podczas prowadzenia samochodu.
Podczas badania, u czternastu kobiet wprowadzono dietę z ograniczoną ilością kalorii. Spożywały one jedynie 50 procent kalorii koniecznych do utrzymania wagi początkowej, część z nich schudła. Następnie w ciągu trzech ostatnich tygodni eksperymentu, badanym pozwolono na zwiększenie liczby kalorii i spożywanie wystarczających ilości pożywienia w celu utrzymania nowej wagi bez dalszych redukcji w talii. Tymczasem pozostałym 11 kobietom spełniającym rolę kontrolną, pozwolono w ciągu całego okresu badania jeść prawie tyle, na ile miały ochotę. W trakcie tego eksperymentu naukowcy badali u kobiet czas reakcji na obrazy pojawiające się nagle na ekranie komputera i mierzyli czas, jaki zajmowało naciśnięcie klawisza spacji po pojawieniu się obrazu.

W reakcjach grupy pozostającej na diecie wykazano oznaki spowolnienia w czasie 5 tygodnia badania. Oznaki te utrzymywały się nawet po zaprzestaniu utraty wagi. Niespodziewanie czas reakcji zmniejszył  się nawet o wyższy wskaźnik podczas fazy utrzymywania, kiedy badane zjadały więcej i ich waga była niezmienna. Z drugiej strony – tak jak oczekiwano – jedenaście kobiet jedzących prawie tyle, na ile miały ochotę, nie doświadczyły pogorszenia czasu reakcji.