Karmienie niemowlaka

Czy w czasie upałów maluch karmiony wyłącznie piersią powinien dodatkowo dostawać wodę?
Nie ma takiej potrzeby. Pokarm kobiecy zmienia się w zależności od temperatury otoczenia. W czasie upałów zawiera więcej wody. Spragnione dziecko domaga się częstego przystawiania do piersi, ale na krócej. Wypija wtedy mleko pierwszej fazy – niskokaloryczne, bogate w wodę. Służy ono do zaspokajania pragnienia. Podczas upałów należy często karmić.

Jakie napoje są najodpowiedniejsze dla karmiącej mamy?
Najlepiej pić niegazowaną, niskosodową wodę z butelki, mleko, kompoty, soki owocowe i warzywne, herbatki ziołowe oraz zwykłą, słabą herbatę. Przy nadwadze – mleko i napoje mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu, a soki bez cukru i rozcieńczone.
O ilości płynów powinno decydować pragnienie, najlepiej pić około 2-3 litrów dziennie. Nie należy jednak „zalewać się” napojami, ponieważ ich nadmiar może spowodować obniżenie produkcji pokarmu.

Czy w okresie laktacji można bezpiecznie korzystać z solarium?
Tak. Trzeba tylko osłonić brodawki, np. bawełnianymi wkładkami laktacyjnymi, aby nie doszło do nadmiernego wysuszenia naskórka. Poprawa wyglądu polepsza samopoczucie, a dobry stan psychiczny kobiety to podstawa udanej laktacji. Warto pamiętać, że częste i długotrwałe korzystanie z solarium nie służy zdrowiu.