Karnityna

l-karnitynaKarnityna. Wprowadza tłuszcz do mitochondriów – komórkowych stacji energetycznych – aby mógł on być przetworzony na energię. Karnityna oczyszcza też mitochondria usuwając produkty uboczne. Z tej właśnie przyczyny jest ona absolutnie niezbędna do prawidłowej przemiany materii. Połączona z pikolinianem chromu, karnityna poprawia spalanie tłuszczu – potencjalnie tygodniowo spala nawet do kilograma tłuszczu więcej.

W trakcie badań 30 otyłych kobiet i 10 otyłych mężczyzn przeszło na dietę (1200 kalorii dziennie dla kobiet i 1600 kalorii dla mężczyzn), otrzymując codziennie przez 8 tygodni albo dawkę L-karnityny (200 miligramów) i pikolinianu chromu (200 mikrogramów), albo zamiast tego lekarstwo neutralne, nie wywierające wpływu na organizm.

Grupa zażywająca suplementy straciła średnio o 7 kilo więcej niż grupa przyjmująca lekarstwo neutralne. Co ważniejsze, grupa karmiona suplementami obniżyła swój procentowy poziom tłuszczu w ciele o 3,5%, a druga grupa tylko o 0,6%.

Zgodnie z wynikami innych badań, wzbogacanie diety karnityną powoduje, że więcej kwasów tłuszczowych wnika do komórek i dzięki temu mogą być wykorzystane jako energia. Im więcej masz tłuszczu do zużycia w postaci energii, tym lepsza będzie twoja forma i tym lepsze będą osiągi.