Lipotrofy – Cholina

ruch-serceW celu uzyskania odpowiedniej rzeźby i masy musisz dać ciału wszystko, czego potrzebuje, w tym również lipotrofy rozbijające tłuszcz. Zasadniczo słowo lipotroficzny odnosi się do każdej substancji obniżającej poziom tłuszczu odkładającego się w wątrobie, a przyspieszającej jednocześnie metaboliczny proces przemiany tłuszczu w wodę, dwutlenek węgla i energię.

Cholina. Obecna jest we wszystkich żywych komórkach i odgrywa bardzo ważną rolę. Przy pomocy witaminy B12 syntezuje się ją z aminokwasów metioniny i seriny. Cholina nie tylko zapobiega odkładaniu się tłuszczu w wątrobie, ale również transportuje go do komórek, aby mógł być przetworzony na energię. W mózgu cholina przekształcana jest w ace-tylcholinę – neuroprze-kaźnik wysyłający impulsy z nerwów do nerwów i z nerwów do mięśni. Kiedy mięśnie się męczą połączenie to zostaje przerwane. Impulsy nie są przesyłane a praca mięśni spowalnia się lub chwilowo ustaje.

Badania przeprowadzane na biegaczach dowiodły, że podczas biegu poziom choliny obniża się; prawdopodobnie dlatego, że w czasie wysiłku cholina zużywana jest do produkcji acetylcholiny. Kiedy zapasy choliny się wyczerpują równolegle obserwujemy spadek produkcji acetylcholiny Kiedy jej produkcja się obniża podobnie dzieje się z wydolnością mięśni. Teoretycznie więc, jeśli dodatkowo spożywasz cholinę, powinieneś móc częściej trenować i spalać więcej tłuszczu. Cholina przynosi wyraźne korzyści kulturystom i innym sportowcom.