Oglądaj mniej telewizji więcej ćwicz

cwiczenia-stresChociaż telewizja może być odprężeniem po stresującym dniu – jest największym w nowoczesnych społeczeństwach złodziejem czasu. Przed ekranem siedzimy coraz dłużej, jednocześnie twierdząc, że nie mamy godzinki na ćwiczenia. Zastanów się: większość seriali bazuje na tych samych pomysłach, nie proponuje ani rozrywki na poziomie ani nie dowiadujesz się z nich niczego nowego.

Telewizja hipnotyzuje -wpatrując się w ekran nie myślisz co dalej, po prostu dajesz się jej pochłonąć. Oczywiście nie polecamy, byś w ogóle zrezygnował z tego medium; spróbuj jednak zanim zasiądziesz w swym ulubionym fotelu pomyśleć i zadać sobie pytanie: „Czy mógłbym ten czas spędzić lepiej”. Przekonasz się, że w większości przypadków odpowiedź będzie twierdząca. Pamiętaj, że sposób w jaki wykorzystujesz czas determinuje budowę lepszej sylwetki. Innymi słowy – marnując czas, marnujesz życie!

Czy kobiety i mężczyźni powinni ćwiczyć w odmienny sposób czy też treningi obu płci powinny być w zasadzie podobne?
Fizjologicznie – ułady mięśniowe mężczyzny i kobiety nie różną się. Mężczyźni mają natomiast więcej hormonów anabolicznych, zwłaszcza testosteronu. Dlatego szybciej zyskują przyrosty mięśniowe w odpowiedzi na treningi na siłowni i odpowiednią dietę. Literatura naukowa i praktyka obalają jednak mit o odmiennym typie treningów. Dźwiganie ciężarów – oczywiście dostosowanych do siły i wagi ciała – jest zalecane dla obu płci. Kulturystyka jest sportem, w którym ma miejsce pełne równouprawnienie.