PRZEPUKLINA ROZWORU PRZEŁYKOWEGO

Większość osób z przepukliną rozworu przełykowego nic o swej chorobie nie wie. Ci, którzy już wiedzą, na ogół dowiedzieli się o niej podczas wizyty u lekarza z powodu uporczywej zgagi. Do objawów należą:
♦    Zgaga; zarzucanie treści żołądkowej.
♦    Trudności w przełykaniu.
♦    Ból w klatce piersiowej promieniujący wokół mostka.
♦    Uczucie pełności pojedzeniu.
♦    Krótki oddech.

Przełyk przechodzi przez rozwór przełykowy – niewielki otwór w przeponie, która oddziela jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej. Przepuklina wślizgowa powstaje wtedy, gdy dolny odcinek przełyku i mała część żołądka uwypuklają się przez rozwór do klatki piersiowej. W przypadku przepukliny okołoprzełykowej część żołądka uwypukla się balonowato do klatki piersiowej przy przełyku.

Należy unikać obfitych posiłków; zamiast tego jadać codziennie 4-5 lżejszych posiłków, żuć powoli. To, obok utrzymywania masy ciała proporcjonalnej do wzrostu, zminimalizuje ciśnienie brzuszne i zgagę. Zmniejszenie ilości tłuszczu w diecie może też znacząco zredukować objawy. Palenie to czynnik wywołujący zgagę; palacze powinni zerwać z nałogiem.

Wywar z wiązu (Ulmus fulva) działa kojąco i znany jest z silnych właściwości przeciwzapalnych. Zmieszać 1 część sproszkowanej kory z 8 częściami wody, gotować przez 10 minut na wolnym ogniu; wypijać po pół filiżanki 3 razy dziennie.

Aby zapobiec dolegliwościom:
♦    Noś luźne ubrania. Wszystko, co uciska brzuch, może nasilić objawy przepukliny rozworu przełykowego.
♦    Unikaj skłonów do przodu lub przyjmowania pozycji leżącej przy pełnym żołądku, zwiększa to bowiem ciśnienie w jamie brzusznej i prawdopodobieństwo wystąpienia zgagi.

W ramach zapobiegania powstawaniu przepukliny przeponowej:
♦    Utrzymuj prawidłowy ciężar ciała.
♦    Nie pal tytoniu.

ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA, JEŚLI:
♦    Promieniujący ból zamostkowy nie ustępuje po zażyciu środków przeciw nadkwasocie. Może to być atak dusznicy bolesnej albo zawał mięśnia sercowego. Natychmiast wezwij lekarza lub pogotowie ratunkowe.
♦    W trakcie leczenia zgagi lub przepukliny przeponowej poczujesz nagły ból w klatce piersiowej lub żołądku, pojawią się trudności w przełykaniu i wymioty. Może to być uwięźnięcie przepukliny, wymagające interwencji chirurga w trybie nagłym. Natychmiast wezwij lekarza lub pogotowie ratunkowe.
♦    Przepuklinie rozworu przełykowego towarzyszy uporczywa zgaga. Kwaśna treść żołądkowa bez przerwy drażni przełyk, co może doprowadzić do jego zapalenia (zapalenie i owrzodzenie przełyku), zbliznowacenia, wrzodów żołądka lub nowotworu. Zgłoś się do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *