Przybieranie na wadze

karmieniePrzestał przybierać na wadze. Jestem mamą 2-miesięcznego synka. Urodził się  jako wcześniak. Z początku rósł bardzo dobrze, ale od tygodnia przestał przybierać nawadze. Przy piersi jest niespokojny, często krzyczy. Je dobrze tylko w nocy, przez sen. Czy powinnam się niepokoić?

Na pewno warto skonsultować się z pediatrą, żeby znaleźć powód słabego przybierania dziecka na wadze. Być może przyczyną niepokoju i słabego apetytu pani synka jest choroba (np. zapalenie ucha czy zakażenie układu moczowego) . Dobrze, że udaje się nakarmić malucha przez sen – to odpowiedni sposób, żeby przeczekać ten kryzys. Jeśli chłopiec nadal nie będzie przybierał na wadze, proponuję dokarmiać go odciąganym z piersi pokarmem.

Nie podgrzewaj w mikrofali. Czy do podgrzewania butelki z odciągniętym pokarmem mogę używać kuchenki mikrofalowej?

Zdecydowanie odradzam stosowanie kuchenki mikrofalowej do tego celu. Mleko jest w niej ogrzewane nierównomiernie. Zdarzają się przypadki oparzenia jamy ustnej dziecka mlekiem podgrzanym w kuchence. Kolejnym powodem, dla którego powinna pani zrezygnować z kuchenki jest to, że mikrofale zmieniają budowę niektórych składników pokarmu (np. aminokwasów), powodując powstanie związków, które szkodzą dziecku.