Roztocza i uczulenie

Roztocza pokonane?Na jak długo wystarcza dziecku szczepionka na roztocza i od kiedy można ją stosować?
Szczepienia na alergeny (w tym również na alergeny roztoczy kurzu domowego) prowadzone są od 5.-6. roku życia, przez około 5 lat. Ten sposób terapii zmniejsza ryzyko rozwoju nowych uczuleń i stwarza szansę na złagodzenie już istniejących objawów alergicznych. Skuteczność i długotrwałość pozytywnych efektów leczenia zależy w znacznym stopniu od wczesnego rozpoczęcia odczulania oraz od stopnia zaawansowania choroby przed zastosowaniem szczepień.

Remontowe uczulenie. Po odnawianiu mieszkania (malowanie i zmiana wykładziny) mam od kilku dni wysypkę na rękach. Czy to alergia?
Objawy te mogą być związane z alergią. Dolegliwości są prawdopodobnie wywołane jakimś czynnikiem chemicznym znajdującym się w farbie, kleju czy w jednym ze środków stosowanych przy sprzątaniu. Zalecałabym intensywne wietrzenie mieszkania, zaniechanie na pewien czas (do ustąpienia objawów) używania środków chemicznych do codziennego sprzątania, a także mycie ciała preparatami dla alergików (np. bezzapachowym mydłem wazelinowym lub mydełkiem Sebamed) oraz natłuszczanie rąk (np. Alantanem czy maścią z witaminą A (w aptekach bez recepty).

Dieta mamy atopika. Karmię piersią córeczkę, która ma atopowe zapalenie skóry. Co powinnam jeść, a czego unikać?
Proszę wyeliminować silne alergeny, jak mleko i jego przetwory, czekoladę, orzechy, owoce cytrusowe, jaja, ryby, skorupiaki i inne pokarmy, których spożycie powoduje zaostrzenie zmian skórnych u córeczki. Pani dieta powinna za to obfitować w mięso, zielone warzywa, rośliny strączkowe, być bogata w wapń i witaminy (dostępne także w preparatach bez recepty, np. Prenatal czy Materna).