Uczulenie – alergia

Czekoladowy problem. Nasza 2,5-letnia Jagoda uwielbia słodycze, ale jest uczulona na czekoladę. Czym najlepiej ją zastąpić?
Czekolady nie trzeba niczym zastępować, ponieważ nie jest ona niezbędna w prawidłowej diecie malucha. Dziecko, które ma objawy alergii po zjedzeniu czekolady, nie może jej dostawać, podobnie jak wszystkich innych produktów zawierających kakao. Eliminacja jest najlepszym sposobem postępowania. Umożliwia wprowadzenie „zakazanego” pokarmu do diety po pewnym czasie! Jeśli córka jest uczulona tylko na kakao, można spróbować podać jej od czasu do czasu, np. białą czekoladę.

Oczy pod kontrolą. Zastanawiam się, czy to możliwe, żeby wada wzroku u dziecka była spowodowana chorobą alergiczną?
Nie. Alergiczne schorzenia oczu nie powodują wady wzroku, chociaż niektóre z nich mogą być przyczyną zaburzeń widzenia. Dziecko ze schorzeniem alergicznym oczu powinno być zbadane nie tylko przez alergologa, ale również przez okulistę. To dlatego, że objawy podobne do alergii mogą występować w innych chorobach, tj. np. nie wyrównana wada wzroku, zapalenie błony naczyniowej czy jaskra.

Ciągle bez mleka.Mój 2-letni syn ma alergię na mleko krowie. Jak długo nie będzie mógł go jeść?
Czas trwania diety bezmlecznej zależy od wielu czynników, dlatego przypadek każdego małego pacjenta trzeba rozpatrywać indywidualnie. Objawy nietolerancji pokarmowej przedłużają się u tych dzieci, które zachorowały już w okresie wczesnoniemowlęcym lub mają jeszcze inne, dodatkowe objawy alergij j (np. astmę), jeśli nie przestrzegają diety. Mleka nie można wcale podawać dziecku, u którego wystąpiła ciężka, zagrażająca życiu reakcja alergiczna po jego spożyciu. Ok. 80 procent dzieci wyrasta z nadwrażliwości na określone pokarmy po 1-2 latach stosowania diety.