Wchłanianie wapnia

wapnJako kobieta i kulturystka dbająca o właściwą dietę, codziennie biorę odpowiednią dawkę suplementu wapnia. Dokładnie jest to produkt zawierający węglan wapnia. Sprzedawca w sklepie ze zdrową żywnością powiedział mi ostatnio, że wapń w innych postaciach szybciej się wchłania. Czy to prawda? Mój doktor, z drugiej strony, powiedział mi, że marka nie ma tu żadnego znaczenia i powinnam kupować najtańsze wapno dostępne w sprzedaży. Ponadto zauważyłam, że kilka innych produktów zawiera chyba mniej wapnia.

Chcę ci powiedzieć, że obiegowa opinia krążąca między lekarzami i specjalistami od żywienia głosi, że wszystkie suplementy wapnia są takie same oraz że formy wapnia nie różnią się od siebie. Jednakże pojawia się coraz więcej dowodów na to. że źródło wapnia ma znaczenie. Dla przykładu, pewien badacz odkrył, że podawany w postaci suplementów cytrynian wapnia jest 2,5 raza bardziej biodostępny niż węglan wapnia, czym podważył twierdzenie o równości wszystkich form tego minerału.
Podobny cel miało inne studium. Zespół naukowców porównywał absorpcję cytrynianu wapnia i węglanu wapnia na podstawie jednorazowej dawki przyjętej doustnie (500mg). Wyniki wskazały, że chociaż węglan wapnia zawierał w sobie więcej wapnia w formie prostej i łatwo przyswajalnej, to cytrynian wapnia był o wiele szybciej absorbowany. Potwierdziło to wcześniejsze przypuszczenia, że pomiędzy poszczególnymi formami wapnia istnieją różnice. W podsumowaniu naukowcy stwierdzili: „Nasze wyniki wskazują, że wybór źródła wapnia jest ważniejszy niż wcześniej myślano”.
Stąd właśnie biorą się duże różnice w suplementach wapnia. Dlatego myślę, że powinnaś następnym razem zakupić i stosować jako suplement cytrynian wapnia.