Wiązadła pachwinowe – Przeciążenie

Ból i sztywność w jednej lub obu pachwinach przy chodzeniu i siadaniu; może dołączać się obrzęk lub ciemnogranatowe przebarwienie okolicy pachwinowej.
Najważniejszym sposobem zapobiegania naciągnięciu mięśni i więzadeł pachwinowych, podobnie jak innych, jest rozgrzewka przed przystąpieniem do czynności wymagających większego wysiłku fizycznego. Jeśli rozgrzewka jest niemożliwa, zwiększaj wysiłek stopniowo, aby mięśnie i ścięgna rozciągnęły się i odzyskały sprężystość.

Po doraźnym uśmierzeniu bólu (spowodowanego niezbyt silnym naciągnięciem pachwin) zimnym okładem i odpoczynkiem, masowanie tego rejonu ciepłą oliwką kosmetyczną doskonale rozluźni mięśnie.
Terapeuta specjalizujący się w masażu wykona manipulacje na obszarze z przodu kostki u podstawy stopy – technika ta ma na celu pobudzenie krążenia i aktywności limfy oraz złagodzenie napięcia mięśni pachwin.

Doznawszy urazu pachwinowego, połóż się wygodnie i pozwól mięśniom się odprężyć. Zastosuj zimny okład – kostki lodu w plastikowym woreczku lub torebkę mrożonki jarzynowej owiniętą ręcznikiem przykładaj przez 10 minut naprzemiennie z 10-minutowymi przerwami, póki ból nie ustąpi. Unikaj wysiłku fizycznego przez kilka dni, dopóki ruchy przeciążonych mięśni nie przestaną sprawiać bólu.

ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA, JEŚLI:
♦    Stwierdzisz obrzęk lub uwypuklenie wzdłuż bruzdy między udem i brzuchem, zwłaszcza jeśli masz nadwagę lub wykonujesz ciężką pracę; może to być przepuklina.
♦    Masz wysoką gorączkę lub dreszcze towarzyszące bólowi w pachwinie; mogą to być objawy zapalenia nerek.
♦    Czujesz ból w krzyżu i masz ewentualnie gorączkę; może to być napad kamicy nerkowej lub choroby prostaty.
♦    Ból obejmuje dół brzucha; może to być choroba przewodu pokarmowego, narządu rodnego (u kobiet) lub zakażenie wirusowe. Jeśli ból pojawia się podczas miesiączki, zasięgnij porady ginekologa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *