Dziecko i przedszkole

Tylko Jedna koleżanka
Martwi mnie, że Kasia bawi się w przedszkolu tylko z jedną koleżanką z grupy, a stroni od reszty rówieśników. Czy to normalne?
W okresie przedszkolnym dzieci często przyjaźnią się w parach (zwłaszcza dziewczynki). Jeśli przyjaciółka Kasi odwzajemnia jej przyjaźń, to nie ma powodu do niepokoju. Warto jednak zadbać, by córka nawiązała inne znajomości. Okazją do tego może być zorganizowanie wraz z innymi rodzinami, np. wspólnego wypadu do kina czy za miasto. Dziecięce uczucia są bardzo zmienne. Przyjaciółka córki może jutro bawić się z kimś innym, a Kasi łatwiej będzie się z tym pogodzić, jeśli będzie miała jeszcze inne koleżanki.

Tak nie wolno, to nie twoje
Pawełek zabiera z przedszkola klocki i samochodziki. Jak mu wytłumaczyć, że nie może tak postępować?
Trzeba wytłumaczyć synkowi, że przedszkolnych zabawek nie można wynosić bez pytania wychowawczyni – tak jak nikt nie może bez pozwolenia zabierać niczego z jego domu. Jeśli sytuacja się powtórzy, proszę za każdym razem spokojnie przypomnieć o tej zasadzie i mimo protestów malucha odebrać mu zabawkę. Pozwolenie mu na zabawę nią oznaczałoby, że jednak osiągnął swój cel! Następnego dnia odnieście zabawkę wspólnie do przedszkola. Pani konsekwencja i spokój przyniosą wkrótce efekty.

Nauka rysowania
Mój 3,5-letni synek nie chce rysować. Nie lubi też malowania ani lepienia z plasteliny. Jak go do tego zachęcić?
Przede wszystkim nie martwić się. Dziecko nie musi koniecznie bawić się plasteliną, aby prawidłowo się rozwijać. Zabawy plastyczne są wartościowe – ćwiczą sprawność rąk, pomagają wyrażać emocje. Ale nic na siłę. Niektóre dzieci po prostu tego nie lubią. Żeby zachęcić syna, doradzam wspólna zabawę – np. opowiada pani, gdzie pojedziecie na wakacje i jednocześnie to rysuje. Niech dziecko „domaluje” to, co chciałoby tam robić. Ulepcie z plasteliny ludziki, którymi potem możecie bawić się w coś, co dziecko lu bi (np. w dom, w piratów itd.). Świetną i bardzo pożyteczną zabawą może też być ugniatanie ciasta na pierogi
czy robienie zacierek – dziecko poćwiczy palce, a pani przy okazji przygotuj e obiad.