Problem z karmieniem dziecka

Jak odstawić kapturki? Gdy urodziłam Joasię, przez pierwsze dni bardzo bolały mnie brodawki. Położna poradziła mi zastosować kapturki. Teraz córeczka ma już trzy miesiące i chciałabym z nich zrezygnować. Jak to zrobić?

Po takim czasie może być trudno odzwyczaić córeczkę od ssania przez kapturek, ale warto spróbować. Może pani przystawiać dziecko do piersi z kapturkiem, a po chwili przerwać karmienie, zdjąć kapturek i znów podać pierś. Proponuję próbować wtedy, gdy dziecko jest trochę zaspane i niezbyt głodne. Proszę nie rezygnować, jeśli pierwsze próby okażą się nieudane i ponawiać je co jakiś czas.

 

Zjada coraz więcej. Mój 3-tygodniowyJaś najpierw jadł tylko z jednej piersi, a teraz chce z obu. Czy oznacza to, że mam słaby pokarm i syn się nie najada?

Nie. Na początku tzw. nawału mlecznego dziecku wystarcza zwykle jedna pierś. W miarę stabilizowania się laktacji część niemowląt ssie pokarm z obu piersi, a inne nadal opróżniają jedną – to indywidualna sprawa. Pokarm nie bywa słaby! Aby sprawdzić, czy dziecko się najada, trzeba je systematycznie ważyć (najlepiej na wadze w przychodni).

Piersi pod ochroną? Czy kobieta karmiąca powinna ciepło opatulać piersi?

Tak radzi mądrość ludowa, w której zazwyczaj bywa trochę racji. Źródła naukowe nie mówią jednak nic na ten temat. Myślę, że kobieta powinna po prostu ubierać się tak, aby czuć się komfortowo. Oczywiście, na wypadek chłodu czy silnego wiatru powinna jednak zabierać z sobą dodatkowe okrycie.