Problemy z karmieniem

Mama na diecie
Kiedy córeczka miała dwa miesiące, pojawiały się u niej silne kolki. Dolegliwości minęły, gdy przestałam jeść nabiał. Teraz dziecko ma pięć miesięcy. Czy powinnam pozostać na diecie bezmlecznej, czy mogę już jeść nabiał?

Myślę, że może pani spróbować powrócić dojedzenia mleka i jego przetworów. Proszę zacząć od jogurtów, kefirów, serów i uważnie obserwować reakcje dziecka. Sądzę, że przyczyna kolek była jednak inna. Gdyby córka rzeczywiście reagowała kolkami na obecność białka mleka krowiego, kolki te pojawiłyby się u niej znacznie wcześniej. Jeśli jednak okaże się, że po wprowadzeniu do pani diety produktów mlecznych, problem kolek u dziecka powróci, będzie to potwierdzeniem wstępnego rozpoznania. Wtedy powinna pani odstawić mleko i jego przetwory.

 

Nie chcę karmić
Spodziewam się pierwszego dziecka. Nie planuję karmić go piersią, bo zawsze wydawało mi się to mało estetyczne. Czy nie dając niemowlakowi mojego mleka, wyrządzę mu jakąś krzywdę?

Nie. Każda mama powinna wybrać taki sposób karmienia malucha, do którego jest przekonana. Mieszanki dla niemowląt mają skład zbliżony jak to tylko możliwe do składu pokarmu kobiecego; zazwyczaj dzieci, które je piją, dobrze się rozwijają. Karmienie piersią jest jednak czymś więcej niż tylko sposobem żywienia dziecka. Daje m. in. możliwość szczególnie bliskiego kontaktu z niemowlęciem. Trzeba więc rozważyć wszystkie za i przeciw karmienia naturalnego i sztucznego, i dopiero wtedy wybrać odpowiadającą pani metodę.